Ved hjælp af udvalgte smagsingredienser er det muligt at maskere eftersmagen af fx stevia og andre ikke-energigivende sødestoffer. Herved er det muligt at få sukkerfrie (light) produkter til at få en betydelig bedre smag. Læs side 6.
Her beskrives forskellige metoder til analyse af fedtindhold, herunder en ny og lovende metode, der anvender røntgen-absorptionsmetri (DEXA-skanning). Læs side 10.
Fødevareindustrien er under et stadigt pres for at mindske energiforbruget og udnytte råvarerne bedre. Forskning fra Københavns Universitet viser, hvordan fødevarevirksomheder i praksis kan reducere deres produktionsomkostninger og øge produktudbyttet ved at anvende moderne sensorer i kombination med dynamiske proces-modeller. Læs side 12.
Jesma Vejeteknik har netop leveret en specialtilpasset doseringsvægt til en tysk morgenmadsproducent. Artiklen beskriver vejeløsningen, der overholder samtlige krav til fleksibilitet, rengøringsvenlighed og doseringsnøjagtighed. Læs side 14.